Miejsca do spania

Ruszając w dłuższe trasy po Polsce należy zatroszczyć się także o nocleg. Jeśli zwiedzamy kraj poza sezonem turystycznym możemy zadbać o nocleg będąc już na miejscu, jednak odwiedzając miejsca cieszące się dużą popularnością warto o taki nocleg zadbać z dużym wyprzedzeniem. Turyści podróżujący po Polsce mają wiele możliwości noclegowych, wszystko zależy od zasobności portfela i własnych preferencji. Każde rozwiązanie ma również swoje wady i zalety, oto najczęściej wybierane sposoby na spędzenie nocy.

Namiot – zaletom spania w namiocie są stosunkowo niewysokie koszty noclegu, jednak chcąc nocować na polu namiotowym musimy liczyć się z opłatą za namiot oraz oddzielnymi opłatami za każdego w nim nocującego, wiele pól campingowych i namiotowych pobiera także opłaty od samochodów. Poza ceną noclegu, dużym plusem takiego nocowania pod namiotem jest także możliwość rozbicia go w niemal dowolnym miejscu i obcowania w dużej bliskości z naturą. Minusem może być brak prysznica, pobudka wczesnym rankiem, gdy słońce zaczyna wstawać, w namiocie robi się bardzo gorąco, nie jest to też dobry wybór dla osób, które przyzwyczajone są do wygodnego łóżka.

Na przeciwnym biegunie noclegu w namiocie znajduje się zakwaterowanie w pięciogwiazdkowym hotelu – w Polsce powstaje coraz więcej tego typu miejsc. Jedne należą do sieci hotelowych, inne są finansowane przez polski kapitał. Hotele pięciogwiazdkowe można spotkać we wszystkich większych polskich miastach, a także w regionach atrakcyjnych turystycznie. Oferują one najwyższą jakość usług, obok samego pokoju, urządzonego z najwyższą starannością dla jak największej wygody gości, do dyspozycji osób zakwaterowanych w takim hotelu pozostają wysokiej klasy restauracje, salony SPA, masażu, siłownie, baseny, sauny. Codziennie można także liczyć na dostarczenie prasy oraz na całodobową obsługę hotelową.

Rozwiązaniami pośrednimi pomiędzy hotelami a namiotami są kwatery w domach prywatnych, pensjonaty, motele, hostele oraz noclegownie, które zapewniają łóżka w pokojach wieloosobowych.